O ovečkách a vlkoch

Autor: Deni Hvizdová | 30.1.2012 o 20:41 | (upravené 20.1.2015 o 16:07) Karma článku: 3,68 | Prečítané:  643x

„Niekedy ľudia šli do kníhkupectva, aby si kúpili bibliu alebo životopisy svätých a teraz tam chodia, aby sa dozvedeli viac o reinkarnácii...“  Ak sa vám nepáči, že sa rada špáram v rečiach druhých, tak nasledujúci článok ani nečítajte... Ja však nevidím dôvod, aby som v tom nemohla pokračovať.  A späť k hlavnej myšlienke.  Cirkev a poznanie.

Je síce pravdou, že Cirkev a veda uzavreli svoj spor tým, že sa navzájom dopĺňajú, ale všetci vieme, že s kompromisom aspoň jedna strana nebude spokojná. Od nepamäti tomu tak bolo.  Veda chce informovať o (skoro) všetkých poznatkoch, aby sa ľuďom žilo ľahšie, no nie všetko z toho súvisí aj s tým,  o čom potvrdenom chce hlásať  Cirkev.
Len tak pre príklad. Ak by sa našli nejaké ďalšie poznatky o Turínskom plátne, Novom zákone a čomkoľvek, čo súvisí s jednou z hlavných myšlienok fungovania cirkevnej spoločnosti, písali by o tom ich noviny, hovorilo by sa o tom v ich reláciách a v neposlednom rade by sa robili zbierky na “ ďalší výskum “ objavu.  Keby sa však dokázalo, že je trebárs reinkarnácia skutočná, čušali by ako vši v chrastí. Prečo?
Pretože všetky veľké hlavy sú si vedomé, že pokiaľ sa celé spoločenstvo bude hrať na košiar, bude všetko podľa ich predstáv. Bača vyšle psíka ponaháňať ovečky do ohrádky a keď sa vráti dostane kostičku. Všetci budú spokojní. Bača nemusí ani palcom na nohe pohnúť, psík sa oženie labou po muche a má kosť. Ovečky so svojím geneticky modifikovaným mozočkom nerobia nič iné iba papajú, kakajú a čakajú, až im narastie väčšia hriva, ktorú ujo bača vymení za pár zlatiek. A teraz si predstavme, že do košiara vbehne vlk, ktorý ovečkám rozdá letáčiky o inej, lukratívnejšej paši. Už sa do neho pustí havo a on nemá ani len šancu dokončiť uvítaciu vetu.
Ako vidíme na teraz vymyslenom príklade, viera a veda sa dopĺňajú.  V závere príbehu o paši som klamala. Havo pribehol spolu s bačom ku vlkovi, otvoril mu dvierka na kolibe a naplnil  psovu misku mäskom pre vlka. Po hodinách vtipov sa rozlúčili a vlk na pamiatku dostal tucet ovečiek, aby vedel, kam sa má vrátiť, keď bude najhoršie alebo keď objaví niečo, čo prospeje každej stvore.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?